Artık güvenle söyleyebiliriz ki Android akıllı telefon pazarını ele geçirme noktasına oldukça yaklaştı. Strategy Analytics‘in yayınladığı rapora göre Android akıllı telefon pazarının yüzde 80ine sahip olmuş durumda.

Google tarafından üretilen Android işletim sistemi 229.6 milyon akıllı telefondan 182.6sını oluşturuyor. Android‘in en yakın rakibi olan Apple‘ın iOS‘u ise ikinci sıraya 13.6lık pazar payı ile yerleşiyor. Microsoft‘un işletim sistemini taşıyan Windows Phone‘lar ise üçüncü sıraya yüzde 3.9luk pazar payı ile yerleşiyor.

Rapora göre Apple‘ın işletim sistemi olan iOS‘un pazar payı en az 2010 yılının ikinci çeyreğinde olmuştu. Piyasaya sürüldükten sonra hızlı bir yükselme eğilimine giren firma geçtiğimiz senenin aynı döneminde 26 milyon olan dağıtım adedini bir yıl sonra 31.2 milyona çıkardı. Ancak asıl hızlı büyümeyi Android yapmış durumda. Geçtiğimiz sene aynı dönemde 108.7 milyon adet Android‘li cihaz dağıtıma sunulurken bu sene 182.6 milyon adet cihaz dağıtıma sunuldu.

Android‘in pazardaki konumu yüzde 10 oranında artarken onun en büyük rakibi olan iOS‘un durumu is daha kötü. Yüzde 3 oranında pazar payında azalma yaşayan iOS bu açıdan bakıldığı zaman zor zamanlar geçiriyor. Microsoft ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 3 oranında bir artış yaşıyor. Ayrıca diğer işletim sistemine sahip olan telefonların pazardaki payı yüzde 7.4 oranında azalmış durumda.

Popüler analiz firmasının yaptığı açıklamaya göre Microsoft‘un Windows Phone‘lu cihazları onunla uyumlu uygulama sayısının artması ile birlikte bir yükselme dönemine girdi.

Akıllı telefon pazarı Android‘in hâkimiyetine altına girmişken diğer oyuncuların yapacağı hamleler merakla bekleniyor.