En son bilgilere göre Apple Samsung çiplerini 2015 yılındaki iOS cihazlarında kullanmaya devam edecek. The Korea Economics Daily’nin haberine göre Apple Samsung ile olan iş birliğini yakın zamanda bozmayacak.

Samsung ilk iPhone‘un çıktığı yıl olan 2007’den bu yana Apple için çip üretiyordu. Ancak işi şirket defalarca kez patent davalarında karşı karşıya gelmişti.

Nisan ayında Apple‘ın Samsung‘dan daha fazla çip almayacağı yönünde bir haber yayınlanmıştı. Haber çıktığı zamanlarda birçok insan iki şirket arasındaki ilişkinin tamamen bittiğini düşünmüştü. Ancak bütün davalara ve anlaşmazlıklara rağmen iki şirketin arasındaki ilişki bitmiyor ve devam ediyor.

Apple çipleri Samsung‘dan almayınca Tayvanlı TSMC isimli bir firmadan alacağı söylenmişti. Hatta TSMC Apple için A7 işlemcilerini üretecekti. Ancak gelen en son bilgilere göre Apple 2015 yılında çıkarmayı planladığı iPhone 7 telefonunda Samsung çiplerini kullanmaya devam edecek.

Aslında iki şirketin davalara ve aralarındaki olumsuzlara rağmen birlikte çalışmaları pek şaşırtıcı değil. Apple en başından beri Samsung çiplerini kullanıyordu ve onun çipleri Apple ürünleri için önemliydi. Samsung için ise Apple önemli bir müşteriydi. Her ne kadar aralarında tartışmalar olsa da yine de satılan her Apple ürününden şirket kar elde ediyordu. Bu sebepten dolayı bu durum bizi fazla şaşırtmadı. Özellikle Samsung çip alanında oldukça başarılı iken Apple‘ın ondan vazgeçmesi bir düşündürücü olurdu.

Elbette bu işbirliğinin devam etmesi iki şirket arasındaki olumsuzlukların düzeleceği anlamına gelmiyor. İki şirket birbirini dava etmeye devam ediyor ve öyle görünüyor ki bu durum yakın zamanda değişmeyecek.