#SosyalMedya – İşletmelerin sosyal olmaya çabaladığı bir dönemden geçiyoruz. Ancak her işletme bu alanda başarılı olamıyor.

Peki bazı işletmeler başarıya ulaşırken bazılarının ulaşamamasındaki sebep nedir? Bunu düşündüğümüz zaman bazı anahtar noktalarla karşılaşıyoruz.

Gelin o anahtarları beraberce inceleyelim.

1) İşletme amaçlarını tanımlayın: Öncelikle işletmenizin sosyal medyadaki amacını belirlemeniz gerekir. Daha sonra ise başarı ölçütlerinizi kararlaştırmalısınız.

2) Uzun dönemli planlar yapın: Unutmayın sosyal medya kısa vadede sonuçlar vermeyecektir. Ancak uzun dönemli düşünürseniz o zaman sosyal medyadan faydalanabilirsiniz.

3) Destek verin: Sosyal medyada her an destek vermeye hazır olmanız gerekir. Eğer müşterilerinize istediği desteği vermezseniz bu başarısızlık anlamına gelir.

4) Yol haritanızı belirleyin: İstediğiniz amaca ulaşmak için hangi sosyal medya platformlşarını kullanmanız gerekir, hangi yolları izlemelisiniz gibi soruların cevaplarını bulun ve yol haritanızı belirleyin.

5) İşe alımlar yapın: Sosyal medya planınız doğrultusunda işe alımlar yapın. Bu sayede sosyal medya faaliyetlerinizi daha başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz.

6) Teknoloji takip edin: Günümüzde her geçen gün değişen teknolojiyi takip etmek artık sosyal medya için değişmez bir durumdur. Sosyal medya siteleri sürekli değişiyor ve sizinde bu değişime ayak uydurmanız gerekir. Ayrıca insanların sosyal medyaya, alışverişe, tükeyime bakış açıları da değiştiği için teknolojiyi takip etmek çok önemlidir.

7) Tutarlı sosyal medya planı: Sosyal medya planı yaparken onun tutarlı olması çok önemlidir. Hedeflerinizi gözden geçirin. Gerçekleştiremeyeceğiniz bir hedefe ulaşmaya çalışmanın anlamı yoktur. Veya bütçenizi aşan bir plan da anlamsızdır. Bu nedenle sosyal medya planınızda tutarlı olmanız çok önemlidir.