Avrupa’ya mı gideceksiniz? Peki hangi ülkedeki beş yıldızlı otellerin en uygun, hangi ülkedekilerin en pahalı olduğunu biliyor musunuz?

Akıllı seyahat sitesi KAYAK.com.tr ’nin yeni araştırması, Avrupa Birliği’nde 5 yıldızlı otel fiyatlarına ışık tutuyor. Buna göre, Varşova’da 5 yıldızlı otellerde bir gece konaklamak ortalama 300 TL’ye mal olurken, Londra’ya gidenler ve “İlle de lüks olsun” diyenler yaklaşık 1140 TL’yi gözden çıkarmak zorunda.

Portföyünde, dünya genelinde 500 binden fazla otel bulunan KAYAK.com.tr, AB’deki 5 yıldızlı otelleri mercek altına alan detaylı araştırmasıyla, bütçelerini düşünen gezginlerin akıllı seçimler yapmalarına yardımcı oluyor. İşte Avrupa’nın 10 en uygun fiyatlı lüks oteli:

En hesaplı 5 yıldızlı otellerin bulunduğu 10 şehir

Ortalama gecelik konaklama fiyatı

Varşova, Polonya

298 TL

Selanik, Yunanistan

309 TL

Bükreş, Romanya

348 TL

Atina, Yunanistan

370 TL

Lizbon, Portekiz

402 TL

Budapeşte, Macaristan

405 TL

Brüksel, Belçika

434 TL

Prag, Çek Cumhuriyeti

490 TL

Berlin, Almanya

515 TL

Madrid, İspanya

547 TL

“Para dediğin nedir ki!” diyenler içinse, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinde bir gecelik konaklama fiyatları şöyle:

En pahalı 5 yıldızlı otellerin bulunduğu 10 şehir

Ortalama gecelik konaklama fiyatı

Londra, Birleşik Krallık

1141 TL

Floransa, İtalya

1137 TL

Paris, Fransa

1091 TL

Milano, İtalya

1080 TL

Nice, Fransa

899 TL

Roma, İtalya

878 TL

Münih, Almanya

874 TL

Edinburgh, Birleşik Krallık

750 TL

Amsterdam, Hollanda

739 TL

Kopenhag, Danimarka

679 TL

KAYAK Türkiye Ülke Müdürü Gürhan Karaağaç konuyla ilgili şunları söyledi: “Evrensel bir standart olarak otellere verilen yıldızlarla ilgili bir kafa karışıklığı söz konusu olabilir fakat esas belirsizlik, iki ve dört yıldız arasında yaşanıyor. Beş yıldız ligine dahil olduğunuzdaysa ‘oyun saha’sı da sınıf atlıyor. 5 yıldızlı otellerin, lüks oda ve suitler, restoran, bar, iş toplantıları için salonlar, kapı görevlisi, yüzme havuzu ve spor salonuna sahip olması bekleniyor. KAYAK olarak, ‘akıllı seyahat’i destekliyoruz ve bu araştırmayla müşterilerimize, 5 yıldızlı otellere verdikleri paranın karşılığını nerelerde en iyi şekilde alabileceklerini göstermek istiyoruz.”

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK.com.tr ’nin yaptığı Avrupa’da ziyaret edilebilecek en hesaplı ülkeler araştırması çok yakında yayınlanacak.

Not: Araştırma, AB üyesi ülkelerde bulunan, nüfusu 300 bini aşan ve en az 10 adet 5 yıldızlı otelin bulunduğu şehirler için, 2013 ve 2014’te KAYAK üzerinden yapılan aramalar esas alınarak yapılmıştır. Belirtilen bedeller, 22 Ağustos 2014’te geçerli olan, oda başına gecelik fiyatlardır.

——————————————————————————————————————————–

KAYAK Hakkında:
Teknoloji şirketi KAYAK, bağımsız yönetime sahip bir The Priceline Group iştirakidir. KAYAK’ın 31 ülkede ve 14 dilde hizmet veren web sayfası ve mobil uygulaması, tek bir aramayla yüzlerce seyahat sitesinin sağladığı sonuçları karşılaştırma imkanı sunuyor.
www.kayak.com.tr