Ünlü bilgisayar firması Dell son zamanlarda giyilebilen teknolojiler alanına yoğun bir ilgi gösteriyor. Özellikle düşen bilgisayar satışları sonrasında Google Glass ile oldukça popülerleşen bu teknoloji firmanın ilgisini çekmişe benziyor.

Şirketin başkanı Sam Burd The Guardian‘a yaptığı açıklamada “bu alandaki bilgileri araştırıyoruz” demişti. “Önümüzdeki beş yıla baktığımız zaman cihazların ve biçimlerinin değişeceğini düşünüyoruz. Hala bilgisayarlara ihtiyaç olmasına rağmen belki de gelecekte bu ihtiyaç mobile doğru kayacaktır. Hala bu teknolojinin Google Glass ve saatler üzerine nasıl oturacağına dair tartışmalar devam ediyor. Geleceğe baktığımızda dünyada daha fazla bağlanmış cihazlar göreceğiz.”

IDC verilerine göre bilgisayar satışlarının yüzde 13.9 düştüğü bir dönemde mobil cihazların satışları artmaya devam ediyor. IDC 1994 yılından bu yana bilgisayar satışlarını takip ediyor ve yüzde 13.9luk bu düşüş şimdiye kadar ki düşüşlerin en büyüğünü oluşturuyor. Ayrıca bu düşüşte Dell satışları yüzde 9 düşmesine rağmen operasyon karı yüzde 65 oranında azaldı.

Giyilebilen teknolojiler hala başlangıç aşamasında. Google yeni ürünü Google Glass‘ı birkaç bin kullanıcıya deneme amaçlı gönderirken bir diğer yandan Pebble‘ın akıllı saati bu ay içinde satışa çıkıyor. Ayrıca Apple’ın önümüzdeki aylarda kendi akıllı saatini tanıtması bekleniyor.

Bu bilgi bize kullanıcıların mobil cihazları daha fazla tercih ettiğini gösterdiği gibi ayrıca teknolojinin ilerleme yönünü de anlamamızı sağlıyor. İnsanlar teknolojiyi yanlarında taşımayı daha fazla sevmiş gibi gözüküyor bütün bu bilgileri dikkate aldığımız zaman. Sonuç olarak ise Dell gibi bilgisayar firmalarının giyilebilen teknoloji ürünlerine yatırımlarını bekleyebiliriz.