Facebook üzerinde bugün oldukça büyük bir sızıntı yaşandı e 6 milyon kullanıcının email ve telefon bilgileri başkalarının eline geçti.

Facebook üzerinde yaşanan büyük sızıntının ardından şirket hasar kontrol çalışmalarını yaparken bir yandan da 6 milyon kullanıcıya bir özür mektubu gönderdi. Facebook bunun bir terörist saldırı olmadığını sadece Facebook Timeline üzerindeki bir sızıntıdan kaynaklandığını açıkladı. Timeline’ın tamamını kullanan bir kullanıcı bir şekilde 6 milyon kullanıcının email adreslerini ve telefon numaralarını indirdi. Tanıdığınız insanlar bölümü üzerinden yapılan bu indirmenin nasıl olduğu henüz bilinmiyor.

Bu kadar büyük bir sızıntının olması kullanıcılar arasında oldukça büyük bir telaş yarattı. Şirket açığın kapandığını açıklasa da bu maili alan kullanıcılar arasındaki telaş devam etti.

Elbette küçük bir hata gibi görünse de bu hata sonucunda 6 milyon kullanıcının kişisel bilgileri ele geçirilebilirdi ve bu Facebook açısından oldukça önemli bir sorun. Kullanıcılar Facebook‘a güvendikleri için orada bilgilerini saklarken bunun başka insanlara ulaşması şirket açısından oldukça güven kırıcı bir gelişme olarak görülüyor.

Facebook‘un yaptığı açıklamalara baktığımız zaman çok büyük bir zarar oluşmadığını görebiliyoruz. Ancak bu sorunun nasıl ortaya çıktığının bilinmemesi ve bir kullanıcının böyle bir işlemi yapabilmesi şirket için hala bir sorun teşkil ediyor. Kullanıcılar için kesinlikle kabul edilemeyecek bir durum olan bu sızıntı aslında Facebook‘un uzun bir tartışma konusu olan kullanıcı gizliliği konusunu tekrardan hatırlamamızı sağlıyor. İnternet üzerindeki bilgilerimiz ne kadar güvende tutuluyor gibi bir çok soru tekrardan karşımıza çıkıyor.