Facebook yeni reklam konseptlerinden birisi olan videolu reklamları bu son baharda kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Kullanıcıların haber akışında video olarak görülecek olan reklamlarla Facebook reklam verenlere daha fazla hizmet sunmak istiyor.

Daha önceleri bahar ve yaz aylarında hizmete sunulması beklenen yeni reklam konsepti tekrardan ertelenerek son baharda kullanıma sunulacak. Ancak bu ertelemenin sebeplerini bilmiyoruz. Facebook ise bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyor.

Gelen haberlere göre Facebook şu anda reklam verenleri yeni reklam konsepti ile ilgili ikna etmeye çalışıyor. Şu anda bir milyon reklam verene sahip olan sosyal ağ yeni reklam çeşitleri ile beraber 2.4 milyon reklam verene ulaşmak istiyor. Elbette bu rakam Facebook için oldukça büyük ancak şirketin bu rakama ulaşabilmesi imkanlar dahilinde gözüküyor.

Şirket yeni reklam stratejileri ile reklam pastasından daha büyük bir pay alabilir. Özellikle şirketin mobil reklama ağırlık verecek olması onun ufkunu büyük oranda açıyor. Tüm dünyanın daha fazla mobilleştiği ve bu mobilleşmenin bilgisayar satışlarını azalttığı bir dönemde o sektörü görmezden gelmek Facebook gibi bir dev açısından oldukça olumsuz sonuçlanabilirdi.

Ayrıca mobil reklam şirket ve reklam veren açısından büyük faydaları da beraberinde getiriyor. Öncelikli olarak mobil reklamlar ile reklam veren doğrudan kullanıcılara ulaşabiliyor. Bunun sebebi ise sayfada daha reklam görülmesi ve kullanıcıların ilgisinin daha fazla çekilebilmesi. Facebook açısından ise yeni reklam politikası ile birlikte mobil reklamların ücretini arttıran şirket artan mobil reklamlarla gelirlerini aynı oranda arttırabilecek.

Facebook‘un yeni reklam çeşitleri reklam verenler açısında ne kadar kabul göreceğini bilmiyoruz ancak onlara büyük bir ilginin olacağını tahmine edebiliyoruz.