Facebook 1 milyarın üzerindeki kullanıcılarının paylaştıklarını daha iyi analiz edebilmek için yeni bir yapay zeka programı geliştirmeye başladı.

Projenin amacı ise kullanıcıların paylaştıkların arkasındaki anlamı görebilmek. 8 kişilik bir grup tarafından yönetilen projede kullanıcının ilgi alanlarına daha yakın içerikler gösterilirken daha iyi reklam hedeflemesi yapılabilecek.

Facebook bu alandaki ilk şirket değil. Daha önce Google ve IBM‘in Watson süper bilgisayarı gibi araçlar da bu teknolojiye ulaşmak için çabalıyor. Ayrıca bu araştırma sağlık açısından da oldukça önemli durumda. Eğer bilgiye ulaşmadaki çoklu katmanlar anlaşılabilirse nesnelerin sesleri de anlaşılabilir. Bu sayede insan beyninin sakladığı bilgilere bile ulaşılabilir.

Şu anda ortalama bir Facebook kullanıcısı 1,500 gönderi ile karşılaşıyor. Ancak Facebook‘taki filtreler bunu yüzde 30 ile 60 oranında azaltıyor. Ancak eğer Facebook kullanıcıları hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirse bunu onlara göstereceği içeriklere de yansıtabilir. Böylece kullanıcılar onları ilgilendirmeyen içerikleri görmek yerine ilgi duyduklarını görebilecek.