Biliyorsunuz, bir süre önce Facebook’ta HashTag servisi hizmet vermeye başladı. Twitter ve Instagram’da sıklıkla gördüğümüz bu uygulama,şimdi ne oldu da Facebook’a geldi dersiniz?

Tabii ki bir konu üzerine yapılan konuşmaları daha sonra indekslemek ve arayınca rahatlıkla bulabilmek için. Facebook’un arama araçlarındason dönemde yaptığı geliştirmeleri hepimiz biliyoruz. Arkadaşlarımızın ilgi alanlarından yıllar evvel belli bir ayda yaptığımız aktivitelere kadar her şeyi aratarak görebiliyoruz.

İşte bu sistemin içine bir de HT olayı eklendi ve böylece aratmalarda paylaşılan durumlar, yapılan yorumlar ve dahası da çıkabilecek. Nasıl Twitter’da TrendTopic sisteminde en çok bahsedilen başlıklar listeleniyorsa, bir süre sonra bunu Facebook’ta da görebileceğiz. Üstelik, ortaya çıkan sonuçların büyük kısmı, daha önce hiç tanımadığınız kişiler olacak. Sizle aynı fikri paylaşan, aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla HashTag uygulaması sayesinde bağlantı kurabileceksiniz, hatta başlamış bile olabilirsiniz.

Şimdi isterseniz, dikkat etmemiş olanlar, bilmeyenler veya fark etmeyenler için kısaca bahsedelim HashTag sisteminden.

İster durum paylaşıyor olun, ister bir gönderiye yorum yapıyor olun, isterseniz de fotoğraf veya video paylaşıyor olun. Eğer paylaştığınız şeyin indekslenmesini ve olası aramalarda görünmesini istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit. Bir örnekle açıklamamız gerekirse:

“Apple’ın beklenen telefon modeli iPhone 5S’tir”

Bu cümleyi paylaşmadan evvel, # işaretini yanımıza almalı ve aranacak kalıbı oluşturmak için istediğimiz kelimelerin başına yapıştırmalıyız. Birden fazla kelime var ise, hepsini birleştirerek başa # işaretini koymalıyız. Yani…

“#Apple’ın beklenen telefon modeli #iPhone5S’tir” gibi…

Zaten bunu yaptığınızda, o kelimeler bir bağlantı halini alacaktır. Tıkladığınızda da o konuyla alakalı bahsi geçen diğer tüm verileri üstten aşağıya doğru sıralanmış bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Facebook’ta Tanıtımı Hashtags
Bugünden itibaren, hashtags Facebook’ta tıklanabilir olacak. Instagram, Twitter, Tumblr, veya Pinterest gibi diğer hizmetlerine benzer, Facebook’ta hashtags bir mesaja içerik eklemek ya da daha büyük bir tartışmanın parçası olduğunu belirtmek için izin verir. Eğer Facebook bir hashtag tıkladığınızda, diğer insanlar ve sayfalar olay ya da konu ile ilgili neler söylediklerini bir besleme göreceksiniz.

Şimdi şunları yapabilirsiniz:

Arama çubuğu belirli bir hashtag için • ara. Örneğin, # NBAFinals.
• Bu Instagram gibi diğer hizmetleri, köken hashtags tıklayın.
• hashtag yem ve arama sonuçlarından doğrudan mesajları oluşturun.

Her zamanki gibi, hashtags olanlar da dahil olmak üzere Mesajınızı için izleyici, kontrol.

Hashtags insanlar daha kolay diğerlerine belirli bir konu ile ilgili neler söylediklerini keşfetmek ve kamu konuşmaları katılmak için sadece ilk adımdır. Biz insanlar dünyanın konuşmaları daha bulmalarına yardımcı trend hashtags ve derin anlayışlar, dahil olmak üzere önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla özellik, dışarı rulo devam edeceğiz.