Facebook mesajlarınızı kontrol edin orada sizin için bir iş teklifi olabilir.

Yeni Graph Search özelliği ile iş verenler Facebook üzerinde araştırma yapmaya başladı. Facebook üzerindeki bir uygulama olan Work4 aracılığı ile Facebook üzerinde iş bulmak mümkün olabilecek.

Artık iş verenler Work4‘un Graph Search‘ını kullanarak kullanıcıların Facebook konumlarına göre araştırabilecek. Ancak yapılan aramalar kelime kelime doğrulama özelliğine henüz sahip değil. Yani yaptığınız aramalarda başka sonuçlarla da karşılaşabiliyorsunuz.

İş verenler aradığı adayları bulduğu zaman onlara mesaj yoluyla ulaşabiliyorlar. LinkedIn benzeri bir sistemle çalışan uygulama ile iş verenler kullanıcıların mesaja karşı davranışlarını da görebiliyorlar.

LinkedIn‘den daha fazla demografi aramaya imkan veren bu sistem sayesinde iş verenler aradıkları çalışanları bulabiliyor.

Elbette bu sistemden faydalanabilmek için kullanıcıların profillerini güncel tutmaları gerekiyor. Yetenekler, iş durumları ve eğitim gibi bilgiler oldukça önemli oluyor.

Bir diğer taraftan birçok kullanıcı Facebook‘u dijital özgeçmiş olarak görmüyor ve bu sebeple daha serbest paylaşımlarda bulunabiliyor. Elbette bu paylaşımlarda ilerleyen dönemlerde kullanıcıların önüne engel çıkartabilir. Ancak şöyle bir güzellik var ki Work4 sadece herkese açık olan gönderileri görebildiği için kişinin tüm bilgilerinin görülmesi gibi bir durum oluşmuyor.