Facebook‘un geçtiğimiz aylarda tanıttığı Graph Search özelliği sayesinde insanlar hakkındaki bilgileri aramanız artık çok daha kolay.

Birkaç ay önce yürürlüğe giren bu özelliğin yıl sonuna kadar herkesin kullanımına açılması bekleniyor.

Facebook insanlar hakkında sahibi olduğu bilgiler düşünüldüğü zaman kullanıcıların sosyal bir grafiğinin neden bu kadar uzun sürdüğü anlaşılabilir. Ancak eğer birisi sizin kariyeriniz ile ilgilenirse onun sahibi olacağı olasılıkları bir düşünün.

İşe almacılar ise sosyal ağın bu özelliklerini kullanmaya başladı bile. California merkezli bir sosyal iş bulma kurumu olan Work4 iş arayanlara Facebook‘un bir milyar kullanıcısını seçebilme imkanı sunuyor. Graph Search desteği sayesinde çalışan arayan meslek ve konumu yazarak o özelliklere sahip olan kullanıcıları bulabiliyor.

Graph Search açıldıktan sonra profilinizin üst kısmında yer alacak. Böylece arama kelimeleri yerine ifadeler kullanarak arama yapabileceksiniz. Bu şekilde aradığınız kriterlere uyan birisini bulduğunuz zaman ona mesaj atabileceksiniz.

Ayrıca bu özelliği yeni bir yere gittiğiniz zaman arkadaşlarınızın hangi restoranı sevdiğini bulmak için de kullanabileceksiniz.

Aslında insanlar Facebok‘un profesyonel bir ağ olmadığını söylese de Facebook bunun aksi yönünde adımlar atıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıttığı profesyonel özellik ekleme bunlardan ilkiydi. İkinci olarak da Graph Search‘ın çalışan aramak için kullanılabileceğini görüyoruz. Demek ki Facebook bu alanda da var olmak istiyor.