Ünlülerin siber güvenlik önlemleri

sosyalmedyacom-Clooney_Alamuddin_1

Ünlü Amerikalı aktör George Clooney ile İngiliz avukat Amal Alamuddin geçtiğimiz hafta içinde Venedik’de evlendi. Davetsiz hiç bir misafirin katılmasına izin verilmeyen düğün, siber önlemlerle de dikkat çekti.

Eset Güvenlik Araştırmacısı Graham Cluley’in verdiği bilgiye göre davetliler, cep telefonlarını odalarında bıraktı ve onlara davetiye görevi gören özel telefonlar verildi. Cluley, düğündeki siber güvenlik önlemlerini irdeledi ve tüm internet kullanıcılarına yönelik güvenlik tavsiyelerinde bulundu.

Ünlülerin dijital hesaplarının ele geçirilmesi ve çıplak fotoğraflarının internette yayılması, özel etkinliklerde ünlülerin daha hassas davranmalarına neden oluyor. Avukat, Ocean’s Eleven gibi filmlerde rol alan ünlü aktör George Clooney, geçtiğimiz hafta, alanında uluslararası üne sahip avukat Amal Alamuddin ile dünya evine girdi. Düğün İtalya’nın Venedik şehrinde ünlü Büyük Kanal üzerinde bulunan bir otelde gerçekleşti. Üç gün süren düğün etkinliklerine sinema ve müzik dünyasından tanıdığımız pek çok ünlü isim katıldı.

Akıllı telefonlarını odalarında bıraktılar

Eset Güvenlik Araştırmacısı Graham Cluley’in edindiği bilgiye göre düğüne davetli tüm bu özel misafirler, düğünden alınan görüntülerin ve ayrıntıların gizli tutulması hakkında sıkı talimatlar aldılar. Cluley, şunları aktardı: “İngiliz basınına göre konuklar kişisel akıllı telefonlarını ve tabletlerini otel odasında bıraktılar. Konuklara, etkinlik için bilet yerine kullanılan “burner” yani özel kontürlü telefonlar verildi. Bu tür telefonların bir kodu vardır. Böyle etkinliklerde bu kod her şey için biletinizdir.“ Ünlü Amerikalı aktör George Clooney ile İngiliz avukat Amal Alamuddin geçtiğimiz hafta içinde Venedik’de evlendi. Davetsiz hiç bir misafirin katılmasına izin verilmeyen düğün, siber önlemlerle de dikkat çekti. Eset Güvenlik Araştırmacısı Graham Cluley’in verdiği bilgiye göre davetliler, cep telefonlarını odalarında bıraktı ve onlara davetiye görevi gören özel telefonlar verildi. Cluley, düğündeki siber güvenlik önlemlerini irdeledi ve tüm internet kullanıcılarına yönelik güvenlik tavsiyelerinde bulundu.

Ünlülerin dijital hesaplarının ele geçirilmesi ve çıplak fotoğraflarının internette yayılması, özel etkinliklerde ünlülerin daha hassas davranmalarına neden oluyor. Avukat, Ocean’s Eleven gibi filmlerde rol alan ünlü aktör George Clooney, geçtiğimiz hafta, alanında uluslararası üne sahip avukat Amal Alamuddin ile dünya evine girdi. Düğün İtalya’nın Venedik şehrinde ünlü Büyük Kanal üzerinde bulunan bir otelde gerçekleşti. Üç gün süren düğün etkinliklerine sinema ve müzik dünyasından tanıdığımız pek çok ünlü isim katıldı.

Eset Güvenlik Araştırmacısı Graham Cluley’in edindiği bilgiye göre düğüne davetli tüm bu özel misafirler, düğünden alınan görüntülerin ve ayrıntıların gizli tutulması hakkında sıkı talimatlar aldılar. Cluley, şunları aktardı: “İngiliz basınına göre konuklar kişisel akıllı telefonlarını ve tabletlerini otel odasında bıraktılar. Konuklara, etkinlik için bilet yerine kullanılan “burner” yani özel kontürlü telefonlar verildi. Bu tür telefonların bir kodu vardır. Böyle etkinliklerde bu kod her şey için biletinizdir.“

Tabii Graham Cluley’e göre alınan önlemler sadece korsanlar ve paparaziler yüzünden alınmadı. Belirtilenlere göre çift, düğün fotoğraflarını bağış karşılığında bir Amerikan dergisine satmıştı.

Düğüne davetli olmasanız da güvende kalmak için ipuçları!

“Özel kalması istenen görüntüleri kimin almaya çalıştığı önemli değildir. Önemli olan şey, görüntülerin güvende ve özel kalmasıdır“ diyen Cluley, “İster Clooney’ in nikahına davet edilecek kadar şanslı olun ya da olmayın, daha güvenli internet kullanımı için altaki ipuçlarına dikkat edin“ açıklamasını yaptı.

· Hesaplarınızı korumak için zor tahmin edilebilecek parolalar kullanın ve tek olduklarına emin olun. Bir parola yöneticisi birçok hesap için kullanacağınız farklı ve zorlu şifrelerinizi hatırlamanızda size yardımcı olabilir.

· Eğer varsa, çift kademeli kimlik doğrulama sistemini (2FA) aktif hale getirin. Bu sistem ile, eğer şifreniz korsanlar tarafından ele geçirilse de hesaplarınıza erişmek için yeterli bir bilgi değildir. Çift kademeli kimlik doğrulama Facebook, LinkedIn, Twitter ve iCloud da dahil olmak üzere bir çok sistemde mevcuttur. 2FA korsanların hayatını zorlaştırır. Çünkü başka bir cihazdan giriş yapılmaya çalışıldığında tek kullanımlık bir şifreyi tahmin etmek mümkün değildir.

· Sizin için hassas olan bilgilerinizi “” a koymadan önce şifreleyin. Bu şekilde sisteminiz ele geçirilse bile, kötü adamlar şifrenizi kıramadıkları sürece bu bilgileri her hangi bir şekilde kullanamazlar.

——————————————————————————————————————————-

ESET ve Stratus Hakkında

1992 yılında kurulmuş olan ESET, dünya genelinde bireysel ve kurumsal kullanıcılara hitap eden güvenlik ürünleri geliştiriyor. ESET NOD32 Antivirus, proaktif zararlı yazılım tespitinde piyasa lideri olarak hak kazandığı “VB100 Ödülü” sayısı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. ESET, testin gerçekleştirilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana hiçbir yaygın (in-the-wild) tehdidi kaçırmadı. ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security ve Mac için ESET Cybersecurity dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından güvenilir bulunarak tavsiye ediliyor. Genel Merkezi Bratislava/Slovakya’da bulunan ESET’in, San Diego/USA, Buenos Aires/Arjantin, Prag/Çek Cumhuriyeti ve Singapur’da bölge ofisleri bulunuyor. Ayrıca Bratislava, San Diego, Prag, Krakow/Polonya, Montreal/Kanada ve Moskova/Rusya’da zararlı yazılım araştırma merkezleri var. ESET’in 180’den fazla ülkede iş ortakları mevcut. Şirket, Deloitte’s Technology Fast 500’de sürekli olarak Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. ESET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.eset.com.tr veya www.nod32.com.tr sayfaları ziyaret edilebilir.

Stratus Bilişim Sistemleri Tic. A.Ş., 2004 yılından bu yana ESET’in Türkiye Distribütörü olarak hizmet veriyor. Bir çok platform için ölçeklenebilir çok katmanlı güvenlik çözümlerinin ithalatçısı ve distribütörü olarak kanal üzerinden bayilere satış ve destek veren bir teknoloji firması olan Stratus, İstanbul merkezli olarak faaliyet gösteriyor. Firmanın Ankara’da bir şubesi bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için www.stratus.com.tr