Akıllı telefon pazarı her ne kadar Apple ve Samsung tarafından ele geçirilmiş gibi gözükse de aslında pazarın için LG ve HTC gibi oldukça güçlü oyuncular da var.

Her ne kadar Samsung Android pazarını ele geçirmiş gibi gözükse de aslında diğer firmalar onu yakalamak için tüm güçlerini ortaya koyuyor.

Son zamanlarda önemli bir gelir kaybına düşen HTC 2013 yılında toparlanma sinyalleri vermemişti. Şirketin raporları her geçen zamanda daha fazla zarar uğradığını ortaya koyuyordu. İkinci dönem raporu da bu bilgiyi tekrardan ortaya koydu ve beklentileri karşılamaya yetmedi.

Aslında HTC‘nin ilk çeyrek raporuna baktığımız zaman şirketin beklentileri karşılayamadığını görmüştük. İlk çeyrekte 1.4 milyar dolar gelir kaydeden şirket ikinci çeyrekte bu gelirini 2.4 milyar dolara çıkarmış durumda. İlk çeyrekte 2.8 milyon dolar gibi oldukça düşük seyreden kar miktarı bu çeyrekte 41.6 milyar dolara taşıdı.

Bu kar artışının en önemli sebeplerinden bir tanesi artan HTC One satışları olarak gösterilebilir. Akıllı telefon pazarında oldukça önemli yer elde eden cihaz Samsung Galaxy S4‘ün en önemli rakibi konumunda. Ayrıca firma önceki yıllarda yapmadığı bir şeyi yapıp reklama ağırlık vermeyi kararlaştırdı. Bunun için Robert Drowney Jr. gibi popüler bir isimle reklam anlaşması imzaladı.

Bu yıl içindeki bu artışa rağmen şirketin gelirleri geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 83 daha olduğu görülebiliyor. Ayrıca bu dönemdeki artışta HTC One modelinin etkisi olduğu gibi yakın zamanda çıkacak diğer modellerin de olumlu bir katkısının olacağı düşünülüyor. One Mini ve Desire 600 gibi yeni modeller piyasaya sürüldüğü zaman şirket için daha fazla kar etmek mümkün olabilecektir.