#SosyalMedya – Sosyal medyanın dünyayı değiştirdiği söyleyebilir. Ayrıca iş dünyasında da büyük etkileri olan sosyal medya iş dünyasının işleyişinde önemli farklılıklar yaratmış durumda.

Eğer sosyal medyanın iş dünyasını nasıl değiştirdiğini düşünürseniz değişimin büyüklüğü karşısında şaşırabilirsiniz.

Sosyal işletme nedir?

İnternetin son yirmi yılda hayatımızda yaptığı değişikliklerin farkındayızdır. Sosyal işletme dediğimiz zaman basit bir Facebook sayfasına sahip olan şirketlerden bahsetmiyoruz artık. O Facebook sayfasını en verimli bir şekilde kullanırken Twitter hesabı ile destekleyip aynı zamanda Tumblr ve Pinterest hesaplarına da sahip olan şirketler sosyal işletmeler arasına girebiliyor.

Sosyal medya stratejisinin en önemli parçası nedir?

Aslında sosyal medya stratejisinin en önemli parçası onun arkasındaki kültürü anlamaktır. İnsanların nelerden hoşlandığını öğrenmek ve buna göre içerikler üretmek aslında sosyal medyanın temelidir. Ayrıca bu dönüşümün bir ayda olmasını beklemek büyük bir hata olur. Sosyal işletme haline bürünmek en az 6 ay ortalama olarak ise 1 yıl sürer.

Sosyal işletmeler için nasıl çalışan alınır?

Sosyal bir işletme işçi alımında sosyal ağları kullanmalıdır. Gelen özgeçmişleri Facebook‘ta aratmalıdır, Klout puanına bakmalıdır ve LinkedIn hesapları incelenmelidir. Sosyal çalışan bulmak artık sosyal işletmeler için bir zorunluluk halini almıştır.

Sosyal iş dünyasının geleceğinde neler var?

Gelecek 5 yıl içinde birçok işletmenin sosyal medya ile tam uyumunun oluşması söz konusu olacaktır. Büyük ve küçük işletmeler sosyal medyada daha fazla yer alacaktır. 10 yıl sonra ise sosyal artık sorgulanan bir kelime olmaktan çıkıp sosyal olmayan işletmeler pazarda var olmakta zorluk çekecektir.