Eğer işe alımlarla ilgileniyorsanız ve bir işe girmeye çalışıyorsanız dikkate almanız gereken birçok nokta vardır ancak belki de bunların en önemlisi karakterdir.

Elmer G. Letterman‘ın daha önce söylediği gibi “kişilik kapıları açar ancak sadece karakter onları açık tutar.”

Bu açıdan bakıldığı zaman ortaya çıkan bazı kaarakter özellikleri vardır. Hangi işe başvurursanız başvurun bu özellikleri taşımanız sizin için büyük bir önem arzeder. Gelin bu özelliklere bir göz atalım

1. Bütünlük: Göze iyi görünmek güzel bir özelliktir ama işverenler güvenebileceği insanları işe almak isterler. Çalışırken zor kararlar vermeniz gerekir ve önemli hatta gizli bilgiler size ulaşır. Bu nokta ne kadar güvenilir olduğunuz oldukça önemlidir. Söylediklerinizi söylediğiniz zamanda söylediğiniz şekilde teslim ediyor musunuz?

2.Adaptasyon: Günümüz iş dünyasında herşey çok hızlı bir şekilde değişebiliyor ve sizin bu değişen dünyaya ayak uydurmanız gerekiyor. Zorlu durumlarda nasıl tepki vereceğiniz de oldukça önemli bir konudur.  Zorlu durumlara ayak uydurmanız bir taraftan sizin ne kadar dayanıklı olduğunu gösterirken eğer farklı koşullara da ayak uyduruyorsanız bu sizin ne kadar esnek olduğunuzu da gösterir.

3. Problem Çözücülük: Günümüzde belki de çalışanlarda aranan temel özelliklerden birisi sorunları çözmesidir. Kimse sorunlarla karşılaştığı zaman o sorunu bir üst mercie taşıyan çalışanları sevmez. İş verenler her zaman sorunla karşılaşan çalışanın o sorunu çözmesini bekler. Ayrıca bu özellik takım çalışması ve işletmenin başarısını doğrudan etkiler.

4. Kendi Başına Hareket Edebilme: Her zaman birisinin size ne yapacağını söylemesine gerek yoktur. Yoğun bir iş gününde ve denetçiniz bir seyahatteyken kendinizi tek başınıza bulabilirsiniz. Böyle zamanlarda sizin tek başınıza hareket edebilmeniz özgüveninizi gösterdiği gibi ayrıca işinizi ne ölüde doğru yaptığınızı da gösterir. Ayrıca işinize olan bağlılığınız da böyle zamanlarda ortaya çıkan.

5. Bağlılık: İşletmeler için bir diğer önemli nokta ise bağlılıktır. Çalışan işletmeye bağlı olmalıdırlar ki onu daha iyi bir noktaya taşımak için çalışsınlar. Ayrıca çalışanlar şirketin vizyon ve misyonunu benimsemeliler ki bu hedef doğrultusunda ilerleyebilmeliler. Şirketler asla her an ayrılabilecek çalışanları sevmezler. Sonuçta bir çalışanı işe almak onun için yatırım yapmak anlamına gelir ve çalışanların işten hızlı bir şekilde ayrılması bu yatırımların boşa çıkmasıdır.

Bu özelliklerinizi ortaya çıkarmanız hem işe alımlarda hem de iş hayatınızda size yardımcı olacaktır. Eğer işe alan kişi siz iseniz bu özellikleri adaylarda aramanız sizin için faydalı olacaktır.