#SosyalMedya – Sosyal medyayı işletmeler ile birleştirmek çok kolay veya hızlı bir yol değildir. Küçük bir bebeğin büyümesi gibi işletmelerin sosyal kimliğinin de gelişmesi gerekir.

Ayrıca sosyal medyada var olma mücadelesi her işletmeye ve işletmelerin büyüklüğüne göre farklılık gösterir.

Bu yazımızda size biraz daha farklı bir yol göstereceğiz. Bu yolda önemli olan nokta iletişimdir. Eğer insan iletişimine, insan marka iletişimine yeteri kadar önem verirsek bu sosyal medya yolculuğumuzun kalitesini arttıracaktır.

Bunu büyük işletmelerde yapmak daha kolay gözüküyor. Büyük şirketlerde sosyal medya ile ilgilenenler küçük şirketlere göre verilere, trendlere erişmekte daha fazla imkana sahipler. Bunun yanında bilgi toplayabilecek ve onları işleyebilecek insanların bu şirkette olmaları da ayrı bir avantajdır.

Küçük işletmelerde ise büyüklere göre daha fazla esneklik vardır. Bu esneklik sayesinde şirket daha farklı alanlara daha hızlı bir şekilde adapte olmaktadır. Ayrıca bürokrasinin az olması sebebiyle kararlar daha hızlı bir şekilde alınabilir.

İşletmeler kendi içerisindeki sosyal medya uzmanlığını arttırdıkça aslında bu onlara sosyal medyada başarı olarak geri gelmektedir. Sosyal medyayı anlayan küçük bir işletme sosyal medyayı anlamayan büyük bir işletmeye göre daha başarılı olabilmektedir ve bu durumun bütçe ile alakası yoktur. Önemli olan sosyal medyayı anlamaktır. Sosyal medyayı anlamanın en temel yolu da iletişim kurmaktır. Sadece paylaşım yapmak bu alanda şirketlere yardımcı olmayacaktır.

Sonuçta kullanıcılar sadece resimleri görmekten hoşlanmazlar. Sevdikleri, takip ettikleri markalar ile iletişim kurabilmek isterler ve bunu en doğru oranda sunan marka sosyal medya başarısına ulaşacaktır.