Arama motoru, e-posta, mobil işletim sistemi, haritalar, çeviri, video, sürücüsüz otomobil ve akıllı gözlük Glass derken internet devi Google; cüzdan uygulaması olan Google Wallet’e eklediği “Para Ekle” (Attach Money) ile bankalara rakip oluyor.

Şirketin San Francisco’da düzenlenen geliştiriciler konferansı Google I/O 2013’te tanıtılan yeni özellikle bundan sonra gmail kullanıcıları fotoğraf veya herhangi bir belge ekler gibi e-postalarına para yükleyip transfer edebilecek.

Önümüzdeki aylarda aktif olacak olan bu özellik, ilk olarak ABD’deki (18 yaş ve üzerindekiler için) kullanıcıların hizmetine sunulacak. Google Wallet (Türkiye’de henüz mevcut değil) hesabı olanlar, Wallet bakiyesinden veya doğrudan banka hesaplarından herhangi bir işlem ücreti ödemelerine gerek kalmadan para transfer edebilecek. Google, kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirilen para gönderme işlemlerinde ise işlem başına yüzde 2.9 (en düşük 0.30 dolar) komisyon alacak.

Para göndermek için gmail hesabına sahip olmak gerektiği gibi, parayı alacak olan kişinin gmail adresine sahip olma zorunluluğu bulunmuyor. E-posta üzerinden para transferini mümkün kılan “Para Ekle” veya “gmail ile para gönder” özelliği ile transfer edilen para, banka hesabına aktarılarak nakit olarak çekilebileceği gibi, aynı  zaman da Google’ın uygulama mağazası Google Play’den ücretli uygulama, film veya müzik gibi içerikler de satın alınabiliyor.

Gmail’den para eklemenin nasıl yapılacağını anlatan tanıtım videosunda, işlemin nasıl yapılacağı kademe kademe anlatılıyor. Buna göre, para yollama işleminin normal bir e-posta atmaktan hiçbir  farkı yok. Para yollamak isteyen kişi eposta atar gibi ‘Kime’ kısmını istediği kişinin e-posta adresiyle doldurduktan sonra, ‘Ekle’ye basarak para seçeneğine geliyor. Miktarın da belirtilmesinin ardından ‘Gönder’ tuşuna basılarak işlem tamamlanmış oluyor. Böylece yalnızca e-posta üzerinden para göndermek mümkün olabiliyor.

Bunun yanında gmail ile gönderilen para, Booking.com, Expedia gibi seyahat sitelerinde de kullanılabiliyor. Gmail’e eklenen para gönderme fonksiyonunda, tek seferde en fazla 10 bin dolarlık işlem yapılabilirken, Google’ın şimdilik diye altını çizdiği limitlere bakılacak olursa; 5 günlük süre içinde toplam da en fazla 50 bin dolarlık işlem yapılabiliyor.