Linkedin, e-posta atılan kişinin sosyal ağlardaki bilgilerini sunan tarayıcı eklentisi Rapportive’i bünyesine kattı.

Gmail için oldukça kullanışlı olan Rapportive; Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlardan veri toplayarak kişilerin mail attıkları insanlarla ilgili bilgileri e-posta kutusu yanında görebilmelerini sağlıyordu.

Daha önce All Things D tarafından duyurulan satın almayı Rapportive CEO’su Rahul Vohra Şirketin blog sayfasından onayladı. Devralmanın maliyetiyle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayan Vohra, LinkedIn ile birlikte eklentiyi geliştirmeye devam edeceklerini ve bununla birlikte yeni uygulamaların da geleceğini belirtti.

Mail hesabından çıkmadan e-mail bağlantılarınızı sosyal ağlarda arkadaş olarak ekleyebildiğiniz uygulama üzerinden yapılan kişi arama sayısı aylık 20 milyon civarında. Bu rakam kullanıcı sayısına referans oluşturmasa da Şirketin Smartr ve Minly gibi benzer ürünlerle rekabet edebilecek seviyede olduğunu gösteriyor.

Rapportive gibi Gmail de geçtiğimiz Mayıs ayında küçük bir uygulama başlatmıştı. Gmail kullanıcıları mail hesabının sağ üst kısmında yer alan pencere ile e-mail gönderdikleri kişilerle sohbet, arama yapma ve sms gönderme, ilişkili bağlantıları görme imkanı bulabiliyorlar.