#SosyalMedya – Bir çok farklı yerde özgeçmiş tavsiyeleri verildiğini biliyorsunuz. Bazen o noktaya geliyor ki insan hangi tavsiyeyi dinleyeceğini karıştırıyor.

Bu yüzden tartışmaya açık konuları ve bu durumlarda ne yapılması gerektiğini sizler için derledik.

1. Çok sayfalı özgeçmiş: Kimisi çok sayfalı özgeçmişleri önerirken kimisi bundan kaçınmanız gerektiğini söylüyor. Aslında özgeçmişin sayfa sayısındansa onun anlattığı hikayeye dikkat edilmesi gerekir. Sonuçta işverenler o hikayeye dikkat edecektir.

2. Yaratıcı özgeçmiş: Yaratıcı özgeçmişlerin önem taşıdığı söylenir ancak gerçekte durum böyle değildir. Eğer yaratıcı bir işe ve pozisyona başvurmuyorsanız yaratıcı özgeçmiş hazırlamanıza gerek yoktur.

3. Sevimli özgeçmiş: Yaratıcı özgeçmiş gibi özgeçmişinizin sevimli gözükmesinin size faydalı olacağı söylenir ancak bu da doğru değildir. Sevimli bir özgeçmiş size faydalı olabilir elbette ama bu başvuru yaptığınız firma ile ilişkilidir.

4. Hobiler bölümü: Hobiler bölümüne tüm ilgi alanlarınızı yazmak yerine başvurduğunuz iş için gerekli olanları yazmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

5. İş başlığı: Yaptığınız işin başlığını değiştirmenizin size fayda sağlayacağı söylenir ki bu kısmen doğrudur. Yaptığınız işi farklı bir şekilde tanımlamak geri dönüş sayısını arttırır. Ancak eğer yeni iş başlığınız eski yöneticiniz arandığı zaman onun tarafından doğrulanmıyorsa bunun çok anlamı yoktur.