#SosyalMedya – Özgeçmişinizi oluştururken amacınız karşı tarafı etkilemektir ancak kimi yada neyi etkilemeye çalıştığınızı biliyor musunuz?

Birçok büyük firma ATS yani başvuran takip sistemi isminde bir program kullanıyor. Program ise içindeki araçlar sayesinde özgeçmişinizi inceliyor. Başlıkları, tarihleri ve tanımları inceleyen program iş deneyimlerine bakım ön kararı veriyor.

Bu bilgiler ışığında robot dostu bir özgeçmiş nasıl hazırlanırı anlatmak istedik.

Bu bilgilere baktığımız zman anahtar kelimeler kullanmanız önerilirken iş tanımlarınızı yaparken sıfatlara yer vermeniz gerektiği anlatılıyor. Ayrıca Arial yada Tahoma yazı tiplerini kullanmanız öneriliyor. Grafikler veya tablolar kullanmanız önerilmezken bir giriş yazısı tavsiye edilenler arasında. Noktalama ve imla dikkat etmeniz gerekirken ayrıca yazım hatalarının yer almaması gerekiyor.

Yapmamanız gerekenler ise tek sayfalık özgeçmiş hazırlamayın, sayfa düzeni saçma biçimde olmasın, kısaltma kullanmayın ve özgeçmişinizi pdf uzantılı olarak göndermeyin yer alıyor.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz zaman ön elemeyi yapan programlardan geçebilirsiniz. Programlar sadece onlardan istenen kriterlere dikkat ettikleri için özgeçmişiniz çok güzel olsa bile basit bir hata yüzünden elenebilir.