Samsung 2013 yılında adından çokça söz ettirmeyi başarmış durumda. Özellikle Galaxy S4 ve ailenin diğer üyeleri oldukça ilgi çekici konumdalar. Şirket en son olarak 2013 yılı ikinci çeyrek raporlarını açıkladı.

Samsung şu anda 8.33 milyar dolar kar ile pazarın lideri konumda. Geçtiğimiz senenin aynı dönemindeki 3 milyar dolarlık karı göz önüne aldığımız zaman şirketin bu dönemde rekorlarını kırdığını görebiliyoruz.

Şirketin bu başarısının altında elbette Galaxy S4‘ün payı oldukça büyük. İki aylık bir zaman diliminde 20 milyon adet satan S4 şirket açısından oldukça önemli bir kazanç kaynağı olarak gözüküyor. Ayrıca Galaxy S serisi ve Note serisi de şirketin başarılı olduğu diğer serilerden. Bu serilerdeki ürünler satış rakamlarında rekor üstüne rekor kırmış ve şirketin 8.33 milyar dolarlık kar yapmasını sağlamıştı.

Ancak 8.33 milyar dolarlık kar pazar analizcilerinin beklentilerini karşılamaya yetmedi. Analizciler 8.9 milyar dolarlık bir kar beklerken 8.3 milyar dolarlık kar ile biraz hayal kırıklığına uğramış durumdalar. Aslında bu olumsuz etki bir süreden beri devam ediyor. Analizciler Galaxy S4 satışlarını yeterli bulmadı ve bu açıklama ile birlikte şirketin borsa değerinde oldukça hatırı sayılır bir düşüş yaşandı. Aslında Samsung bu noktada ileriye doğru hızlı bir şekilde ilerlerken yatırımcıların ondan beklentisi çok daha büyük.

Elbette önümüzdeki dönemlerde bu durum değişebilir ve Samsung beklentileri aşabilir. Önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek olan Galaxy S4 Active, Galaxy S4 Zoom, Galaxy S4 Mini ve Galaxy Note 3 gibi ürünler şirketin pazardaki konumunu oldukça güçlendirecektir. Yeni gelen ürünlerle birlikte şirket pazarın her alanında yer alacak ve tüm müşteriler için çözümler sunacaktır.