Samsung medya yayım uygulaması olan Boxee‘yi satın aldı. Boxee medya yayınlarını alan kutular üretiyordu ve bu sayede o yayınları izlemek mümkün oluyordu.

Samsung Boxee‘nin yeteneklerini ve varlıklarını satın aldı” Samsung‘dan gelen açıklama bu şekildeydi. “Bu satın alma bize birbirleriyle bağlantılı cihazlarımızdaki kullanıcı deneyimini arttırmamızı sağlayacak.”

Samsung bu satın alma ile Boxee‘nin çalışanlarını tutacağını söyledi. Boxee büyük ihtimalle parçalanmadan kendi bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecektir.

Ayrıca anlaşmanın ne kadara yapıldığı henüz resmi olarak açıklanmadı. Şu an için 30 milyon dolar gibi bir meblağdan söz edilse de 26.7 milyon dolarlık bir değerlemeye sahip olan şirket için oldukça düşük bir rakam. Eğer 30 milyon dolar rakamı doğru ise bize Samsung‘un gerçekten karlı bir satın alım yaptığını söyleyebilir.

Boxee‘nin yatırımcı ve potansiyel alıcı aradığı bir süredir konuşuluyordu. Şirketin daha iş kapasitesini arttırmak için bütçesini arttırmayı düşündüğü de ortadaydı. Ayrıca Boxee‘nin satın alma doğrulanmadan bir süre önce satıldığı söylenmişti ama kime satıldığı belli değildi.

Bu satın alım ile Samsung oldukça zorlu akıllı televizyon pazarında şansını arttırabilir. Intel akıllı televizyon üreteceğini açıkladı ve Apple bu iş için yoğun bir çaba sarf ettiği bir dönemde Samsung tarafından gelen bu adım oldukça yerinde olacaktır. Film ve dizileri kaliteli bir biçimde ekrana getirmek oldukça uğraştırıcı bir iş. Fakat bu işi hali hazırda yapabilen Boxee‘yi satın almak Samsung‘a bir adım öne geçme fırsatı yaratacağı gibi işini de oldukça kolaylaştıracaktır.