Fortune dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı yıllık Global 500 listesini açıkladı.

Listenin üst sıralarında petrol şirketleri kendine yer buldu. Ancak en büyük IT yani teknoloji şirketi sıralamasında Samsung Electronics on dördüncü sırada 178.6 milyar dolar gelir ile yer aldı. Apple 5 sıra gerileyerek on dokuzuncu sırayı 165.5 milyar dolar gelir ile doldurdu. Gelirlerde Samsung Apple ile arasındaki farkı açmaya başlaması onun açısından oldukça önemli bir gelişmeydi.

Kar düzeylerine bakıldığı zman Apple bu açıdan daha başarılı bir konumda yer alıyor. Apple‘ın 41.7 milyar dolarlık karına karşılık Samsung‘un 20.6 milyar dolarlık karı bulunuyor.  Kar bazında Apple Samsung‘un neredeyse iki katı kar yaparak büyük bir fark yarattı.

Aslında Apple kar açısından bakıldığı zaman dünyanın en iyi 100 şirketi sıralamasında ikinci sıraya oturuyor. İlk sırada Exxon Mobil 449.9 milyar dolarlık gelir ve 44.9 milyar dolarlık kar ile genelde üçüncü kar sıralamasında birinciliği elinde bulunduruyor. En büyük şirketler listesinin birinciliğini Royal Dutch Shell 481.7 milyar dolarlık gelir ve 26.6 milyar dolarlık kar ile elinde bulunduruyor.

Sadece gelir seviyesini düşündüğümüz zaman Apple ve Samsung Sony, Panasonic, Dell, Microsoft ve Google kadar büyük. Onlar ise sırası ile seksen üçüncü, doksan dördüncü, yüz onuncu, yüz altmış beşinci ve yüz seksen dokuzuncu sıradalar.

Geçtiğimiz sene Samsung yirminci sıraya 148.9 milyar dolar ile ve 12.1 milyar dolar ile oturmuşken bu rakamlardaki büyük artış şirket için büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor. Apple ise listede elli beşinci sıradayken gelirleri 108.2 milyar dolar ve karı 25.9 milyar dolardı.

Elbette iki şirket arasındaki ezeli rekabetin Samsung lehine dönmesi pazara yeni bir heyecan getireceğe benziyor. Önümüzdeki dönemlerde bu rekabetin nasıl gelişeceğini hep beraber göreceğiz.