Samsung bu hafta içerisinde tanıtımını yapmayı duyurduğu yeni işlemcisi Exynos 5 Octa‘nın resmi tanıtımını yaptı ve özelliklerini gözler önüne serdi.

Yeni gelecek olan Galaxy Note 3‘e gücünü verecek olan işlemci dört tane Cortex A15 ve dört tane Cortex A7 çekirdeklerinden oluşuyor. Yeni çekirdekleri sayesinde oldukça önemli bir hız artışına sahip olan ürün bir önceki modelinden yüzde 20 daha hızlı. Dört çekirdekli A15 çekirdekleri 1.8GHz hızında çalışırken diğer dört çekirdekli Cortex A7 ise 1.3 GHz hızında çalışıyor. Önceki sürümlerde bu hızlar 1.6GHz ve 1.2GHz şeklindeydi.

Yeni işlemcinin içinde PowerVRGX544MP3 grafik işlemcisi bulunmayıp 6 çekirdekli ARM Mali-T628 çipi kullanılıyor. İşlemcinin hafızası 32-bit LPDDR olarak kalırken artık 1866MHz saat hızını destekliyor. Artık maksimum bant genişliği ise 14.Gbps hızını destekleyecek.

Hafızadaki bu hızlanma sayesinde Exynos 5 Octa Full HD Wi-Fi görüntü desteği ile birlikte geliyor. Ayrıca yeni çip pil ömrü konusunda önemli iyileştirmeler getiriyor. Yüksek kalitede görüntü gösterirken bile pil ömründe önemli bir gelişme olduğunu söyleniyor.

Samsung yeni işlemcisi Exynos 5 Octa‘nın şu an için ön gösterimde olduğunu ve Ağustos ayında seri üretime geçeceğini söylüyor. Galaxy Note 3 piyasaya çıkmadan hemen önce gerekli miktarda Exynos 5 Octa üretmeyi planlayan Samsung bu sayede yeni amiral gemisi telefonunu istediği miktarlarda üretebilecek.

Elbette işlemci hakkında çıkan söylentilerde işlemcinin 8 çekirdekli ve 2.3GHz hızında olacağı söyleniyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre işlemci bu hızdan bir hayli uzakta ancak Galaxy Note 3‘te tanıtılan sürümün mü yoksa başka bir sürümün mü kullanılacağı belli olmadığı için hala Note 3 2.3GHz hızında piyasaya sürülebilir.