Brezilya’da savcılar Samsung‘un çalışan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. 108 milyon dolar değerinde olan bu davada Samsung bir fabrikasında çalışan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Bölgeden gelen bir rapora göre Brezilya’da insan haklarına odaklanmış bir ajans tarafından tespit edilen bu durum 2011 ve 2013 yılları arasında Manaus’taki serbest bölgesinde yaşandı.

Raporda yer alan kötü koşullar ise çalışanların ara vermeksiniz 10 ile 15 saat arasında çalıştığınından ve bu koşullarda 27 gün aralıksız çalıştığından bahsediyor.

Bunun ötesinde çalışanlar için ciddi sağlık sorunları da mevcutmuş. Sırt ağrısı gibi işe bağlı sorunlar çalışanlar arasında sıklıkla görülüyormuş.

Rapora göre çalışanlar tarafından 2,018 tane bu şartların değişmesi isteği gelmiş. Şirkette şu anda 5,600 kişi çalışıyor ve Samsung‘un Latin Amerika’daki e büyük depolama merkezi orada bulunuyor.

Ayrıca çalışanların yüzde 20sinin eğer çalışma koşulları değişmezse ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacağı düşünülüyor.

Bir diğer taraftan masa yüksekliklerinin uygun olmaması, sandalye bulunmaması gibi diğer sorunlar çalışma koşullarını iyice güçleştiriyor.

Savcılara göre 108 milyor dolarlık bir tazminat çalışanların güvenliğini sağlamak için yeterli bir miktar.

Bu arada Samsung ise bir gazeteye yaptığı söylenen açıklamada çalışma koşulları üzerinde bir analiz yapacağı ve Brezilya yetkilileri ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını söyledi. Teknoloji devi Samsung‘un bu tarz bir sorunla karlaşması aslında onun imajı açısından oldukça zararlı. Bakalım şirket bu durumdan kurtulmak için ne yapacak.