Vine ve Instagram video uygulamalarının giderek yaygınlaştığı bir dönemden geçiyor. İnsanlar kısa, eğlenceli filmlerini paylaşıyorlar. Ancak sosyal pazarlama alanında durum biraz daha karışık. Sizler için iki uygulamayı sosyal pazarlama için nasıl kullanabileceğini araştırdık.

1. İletişim kurun: Sadece paylaşımlarda bulunmak sizin için yeterli olmayacak. Sosyal medya iki yönlü bir caddedir. Eğer takipçileriniz ile etkileşime geçmezseniz bu alanda başarısız olursunuz.

2. Değer üretin: Sıradan paylaşımlar ilgi çekmeyecektir. Kullanıcılar için anlam ifade eden, değerli paylaşımlarınızın olması gerekir.

3. Güzel şeyler paylaşın: Eğer Instagram’da çirkin bir resim paylaşırsanız takipçi sayınızda azalmaya başlar. İnsanlar zaman akışlarında gördükleri güzel fotoğraflardan hoşlanırlar, bunu unutmayın.

4. Hastagleri kullanın: Hashtag kullanımının arama sonuçlarında sizi daha fazla göstereceğini unutmayın ve sizin amacınızda daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek olmalıdır. Bu durumda doğru ve yerinde hashtag kullanımı size yardımcı olacaktır.

5. Şirket kültürünüzü gösterin: Bu platformlar pazarlama için güzel bir araçtır ancak aynı zamanda size başka kapılar da açar. Şirketinizin iç yüzünü gösterebilir, hatta çalışan bile arayabilirsiniz. Kapalı kapılar arkasında kalmayın.

6. Eğlenin: Aslında eğlence sosyal medyadaki en önemli unsuzdur. Eğer bu işi yaparken eğlenmiyorsanız takipçilerinizi de eğlendiremezsiniz. Bu yüzden çekeceğiniz videolarda eğlenin ve bu eğlenceyi takipçilerinize de hissettirin.

7. Sahne arkalarını gösterin: Bir videonun sahne arkalarını paylaşmak aslında takipçileriniz ile olan samimiyetinizi arttıracaktır. Bırakın o videonun nasıl çekildiğini görsünler, anlasınlar. Bu sayede hızlı yoldan takipçileriniz ile iletişim kurabilirsiniz ve ayrıca bedavadır.

8. Ne zaman paylaşacağınızı bilin: Doğru zamanda gönderilen iyi bir video çok iyi sonuçlar ortaya koyarken yanlış zamanda gönderilen çok iyi bir video o sonuçlara ulaşamayabilir. Öncelikli olarak takipçilerinizi tanımanız gerekir. Onların hangi saatte online olduklarını araştırın yani kısacası gönderi paylaşmak için en doğru zamanı bulun.