#SosyalMedya – Bazı zamanlarda şirketlerin değerlendirmesi oldukça sıradışı bir hal alıyor. Özellikle Snapchat Facebook‘un 3 milyar dolarlık teklifini geri çevirdiği zaman değerlemenin ne hale geldiğini görebiliyoruz.

Belki Snapchat 4 milyar dolar bekliyor taliplerinden. Ancak düşündüğümüz zaman bu rakam oldukça büyük. Geliri olmayan küçük bir uygulama için bu çok büyük bir rakam. Lucasfilm ve Marvel‘in Disney‘e 4 milyar dolara satıldığını düşünürsek bu rakamın büyüklüğünü daha iyi anlıyoruz.

Facebook‘un Instagram‘ı almak için bir milyar dolar ödediğini düşündüğümüz zaman Snapchat’ın 3 veya 4 milyar dolar edebileceğini düşünüyoruz. Instagram‘ın günümüzde 150 milyon kullanıcısı bulunuyor ki bu oldukça önemli bir rakam.

Sorulması gereken soru şudur ki Snapchat Instagram’dan dört kat daha fazla değere sahip mi?

Bu durumda Instagram‘ın daha fazla kullanıldığını görebiliyoruz. iPhone sahiplerinin yüzde 38’i Instagram kullanırken sadece yüzde 21i Snapchat kullanıyor. Ancak sıra büyümeye geldiği zaman durum değişiyor. Instagram yüzde 2.1 büyürken Snapchat yüzde 4 büyüyor.

Bir diğer taraftan Instagram‘da günde 55 milyon fotoğraf paylaşılırken Snapchat üzerinde 350 milyon fotoğraf paylaşılıyor. Bu uygulama açısından oldukça büyük bir rakam.

Bu açıdan baktığımız zaman Snapchat önemli bir potansiyele sahip gibi gözükebilir. Ancak hala uygulamanın 3 veya 4 milyar dolar edip etmeyeceğini bilemiyoruz.