#SosyalMedya – Facebook‘un halka arzını hatırlayın fazla uzun zaman olmadı değil mi? Sonra Twitter‘ın yakın zamanda gerçekleşecek halka arzını düşünün ne çok ses getirdi. Sosyal medya şirketlerinin borsada yıldız gibi parladığı bir dönemden geçiyoruz.

Facebook son çeyrekte 2 milyar dolar gelire ulaştı. Ayrıca bu gelirin yüzde 40u mobilden geliyor. Mobil alanında yatırımcılar Facebook gerilere düştüğünü düşünse de bu veriler bu düşüncenin yanlış olduğunu gösteriyor. Ayrıca Facebook video reklam ve Instagram reklamlarını da geliştiren şirket büyümeye devam edecek gibi gözüküyor.

Facebook‘un günlük 800 milyon kullanıcısı var ve bu rakam oldukça başarılı. 2 yıl önce bu rakamın yarısı kadar ziyaretçisi olan site bu sayede kendini katlamaya devam ediyor. Ayrıca şirket günlük hayatın bir parçası olmuş durumda.

LinkedIn‘de benzer şekilde güzel bir çeyrek geçirdi. Şirketin gelirleri 400 milyon dolara yaklaştı ve beklentilerin üstüne çıktı. Şirketin aylık 259 milyon aktif kullanıcısı var ve bu rakam bir önceki yıla göre 100 milyon artmış durumda.

Google‘ın hisseleri site tüm hızıyla yükselmeye devam ediyor. Hisse değeri 1000 doları aşan şirket Google+‘ın zor günler geçirmesine rağmen büyümeye devam etti. Aslında Google+‘ın 300 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu onun için önemli bir rakam.

Ancak hisse değerleri her ne kadar bir yükseliş eğilimde olsa da LinkedIn ve Facebook yüzde 5 değer kaybetti. Twitter‘ın halka arzı ise sadece birkaç hafta uzaklıkta. Sosyal medya sitelerin arasında oluşacak rekabet oldukça heyecan verici olacağa benziyor.