#SosyalMedya – Sosyal medya günümüzde en önemli mecralardan birisi olduğu için sosyal medyadaki başarıda büyük bir öneme sahip olmuş durumda. Sosyal medyada başarılı olan işletmeler bu başarılarını diğer alanlara da rahatlıkla taşıyabiliyorlar.

Bu başarıyı sağlamak için gerekli 10 adımı sizlerle paylaşacağız.

1) Bir planınız olsun: Sosyal medyada ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı ve niye yapacağınız bu planda yazılı olmalıdır.

2) Aceleci davranmayın: Unutmayın sosyal medyaya yaptığınız yatırımlar kısa vadede sonuç vermeyecektir. Bunun için en az 12 aylık bir süre gerekmektedir.

3) Hedef pazar ve müşteri profili: Sosyal medyanın tamamına ulaşmak yanlış bir hedeftir. Sizin belirli bir müşteri profilini hedef almanız ve faaliyetlerinizi ona göre yürütmeniz gerekmektedir.

4) Kısa vadeli hedefler: Amacınıza ulaşmak için kendinize kısa vadeli hedefler koyarsanız istediklerinizi daha çabuk elde edebilirsiniz.

5) Taktik belirleyin: Taktiklerinizin hedeflerinizle örtüştüğünden emin olun ve hedeflerinize ulaşmak için gerekli adımları atın.

6) Kaynaklar: Amacınıza ulaşmak için hangi kaynaklara ihtiyacınız olduğunu bir düşünün. Gerekiyorsa sosyal medyayı yönetmek için çalışan alın veya bütçenizi arttırın.

7) Makaleler: Sosyal medyada var olmanın bir diğer sırrı da yaptığınız yayınlardır. Makale yayınlayın, içerik oluşturun, e-kitap paylaşın ve sizi takip edenlere faydalı olun.

8) Promosyonlu gönderiler yayınlayın: Daha fazla insana ulaşmak ve kendinizi tanıtmak için promosyonlu gönderileri kullanın. Facebook ve Google+‘ta bu özellik çok faydalı olacaktır.

9) Ölçün: Sosyal medya faaliyetlerinizi sürekli takip ederek eksik ve iyi olduğunuz noktaları keşfedin.

10) Düzenleyin: Yaptığınız faaliyetlerden bazıları işe yaradı ve bazıları işe yaramadı. İşe yaramayanları çıkartın ve işe yarayanlardan devam edin.