Bilindiği üzere Yahoo Tumblr‘ı satın aldıktan sonra değişikliklere gidilmesi kaçınılmazdı. Bir ay kadar önce devreye giren sponsorlu gönderiler artık masaüstü kullanıcıları içinde kullanılabilir olacak.

Normal bir gönderi gibi gözükse de sağ üst köşede bir dolar işareti bulunacak bu gönderilerde. Kullanıcılar gönderileri favorilerine ekleyebildiği gibi tekrardan paylaşabilecek. Tumblr’a göre kullanıcılar bu işlemleri şimdiden 10 milyondan daha fazla kez yaptı.

Burada yeni uygulamaya bir örnek görebilirsiniz.

Tumblr‘a göre kullanıcılar günde en fazla 4 tane sponsorlu gönderi görebilecekler. Bu sayede kullanıcılar reklamlar arasında boğulmayacaklar.

Bu yeniliğin Yahoo‘nun Tumblr‘ı satın aldıktan 10 gün sonra geldiğini hatırlamak gerekiyor. Bu satın alım bedeli olarak Yahoo 1.1 milyar dolar gibi bir ücret ödemişti.

Tumblr kendi reklam bölümünü bir yıl önce devreye sokmuştu. Bu yıl şirketin reklam geliri 15 milyon dolar civarında. Bu rakam Facebook‘un geliri olan 5 milyar olar ile kıyaslandığı zaman oldukça az gözükebilir ancak Tumblr‘ın büyüklüğünü göze alırsak kabul edilebilir bir miktar.

Elbette reklam konusunda Tumblr‘ın hala oldukça büyük eksikleri bulunuyor. Reklam analizi konusunda oldukça eksik olan site ayrıca reklamların hedefleme kapasitelerinde de oldukça zayıf. Ayrıca ödeme yöntemleri konusunda hala eksikleri bulunan site bu nedenle reklam vermek isteyenler ile arasında engeller bulundurmaya devam ediyor.

Şirket Yahoo tarafından satın alındıktan sonra bu alanlarda yapılacak iyileştirmeleri bekleyebiliriz. Elbette Yahoo‘nun Tumblr‘ı almasının belirli sebepleri vardı ve zaman içerisinde bu sebepleri daha açık bir şekilde görebilir olacağız.