Twitter son zamanlardaki büyümesine hızlı bir şekilde devam ediyor. Şirket reklam devi WPP ile bir anlaşma yaparak hem reklam alanında elini güçlendirmek istiyor hem de reklam verenlere daha çekici bir yer haline gelmeye çalışıyor.

Açıklanan bilgilere göre bu anlaşma Twitter‘ın bilgilerini ulaşmak ve yorumlamak üzerine kurulacak. Bu anlaşmaya WPP bünyesinden GroupM, Kantar ve dijital ajanslardan Wunderman gibi kuruluşlar dahil olacak. Bir diğer taraftan WPP‘nin dünya çapındaki çalışmaları Twitter’a Japonya, Meksika, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde olan faaliyetlerinde yardımcı olacak.

Twitter geçtiğimiz Nisan ayında Starcom MediaVest ile benzer bir anlaşmaya yüz milyonlarca dolar karşısında imza atmış ve şirkete reklam alanı vermişti.

Anlaşmanın koşulları henüz açıklanmadı ancak Starcom MediaVest ile yapılan 200 milyon dolarlık anlaşmayı düşündüğümüz zaman bu anlaşmanın da değeri hakkında fikir yürütebiliriz.

WPP ise 70 milyar dolarlık bir varlığa sahip olan büyük bir iletişim şirketi. Geçtiğimiz sene 16.5 milyar dolarlık bir gelir ele eden şirket kendi bünyesinde birçok farklı şirketi de bulunduruyor. Bu sayede şirket hem faaliyet alanını genişletmiş hem de derinleştirmiş oluyor.

Bu Twitter‘ın şimdiye kadar yaptığı ikinci büyük reklam anlaşması oldu. Twitter‘ın reklam gelirlerini arttırmaya çalıştığını biliyoruz ancak bunun için harcadığı yoğun çabaya baktığımız zaman bu gelirlerin şirket için ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Ancak bu anlaşmalar Twitter‘a reklam vermek isteyen küçük işletmeleri zor durumda bırakabilir. Büyük kuruluşlarla nasıl rekabet edecekleri küçük şirketler için önemli bir sorun olarak duruyor.