Rosetta kuyruklu yıldızının üzerine iniş yapacak ve ona Güneş yörüngesindeki yolculuğunda eşlik edecek olan tarihteki ilk uzay aracı Philae, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından inşa edilen bir robot uzay sondası. Güneş Sistemi’deki 10 yıllık yolculuğunun sonunda 6 Ağustos 2014 tarihinde kuyruklu yıldıza ulaştı. O zamandan beri Philae uzay aracı, kuyruklu yıldızın çevresi ve çekirdeği hakkında bilgi topluyor.

Ancak 12 Kasım 2014 tarihinde, Philae isimli bu uzay aracı Rosetta kuyruklu yıldızının yüzeyine inip arazide çalışmaya başlayacak, kuyruklu yıldızın yüzeyinden görüntü alıp dünya ile paylaşacak, örnek toplayacak. Philae kuyruklu yıldızın çekirdeği ile ilgili görüntüleme ve örnekleme araçları taşıyor. Görev, Almanya Darmstadt’daki ESA’nın Avrupa Uzay Operasyonları Merkezi (ESOC)’dan kontrol ediliyor. Bu ESA görevi, onun üye devletleri ve NASA’nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Rosetta Philae’nin yüzeye inişi DLR ve MPS (Almanya), CNES (Fransa) ve ADİ (İtalya) liderliğindeki konsorsiyum tarafından yönetiliyor. Bilim adamları bu görevin aya inişten daha karmaşık olduğunu iddia ediyor.

Bu önemli uzay görevi Twitter’dan da canlı olarak takip edilecek. Bu görev sırasında siz de ekibe Twitter’dan katılabilir, görevi saniye saniye takip edebilir, sorular sorabilir, videoları izleyebilirsiniz.
İnişten ilk fotoğraf da Twitter’da olacak!