Akıllı telefon pazarında Android liderliğini korurken pazarın onun arkasındaki bölümünde rekabet hızlanıyor. Yeni yapılan bir araştırmada işletim sistemlerinin pazardaki satış hızına baktığımız zaman iOS ve Windows Phone işletim sistemine sahip cihazların satış hızlarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Kantar Worldpanel ComTech isimli firmanın yaptığı araştırmaya göre Windows‘lu cihazlar yüzde 1.8 oranında büyürken iOS‘lu cihazlar yüzde 2.3 oranında büyüdü. Son üç ayda Android Amerika’daki akıllı telefon pazarının yüzde 51.7sini elinde bulunduruyor. Google merkezli işletim sistemi aynı dönemde yüzde 1.4 oranında büyüyerek rakiplerinin gerisinde kaldı. Bu esnada pazardaki ikinciliği iOS bazlı cihazlar yüzde 41.4lük paylarıyla elde ediyor. Üçüncülük ise yüzde 5.6 lık pazar payı ile Windows Phone‘un oluyor. Windows‘lu cihazların büyük oranda geride kaldığını görebiliyoruz bu rakamlara baktığımız zaman.

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir ilginç nokta ise Windows Phone‘lu cihazların gençlerden ziyade yaşlılar tarafından ilgi görmesi. 50 ile 64 yaş arası kullanıcılar Windows Phone cihazlarına daha yoğun bir ilgi gösteriyor.

Bu arada Windows Phone cihazları gençler arasında da yaygınlaşmaya başladı. 25-43 yaş grubu arasında bulunan gençler Windows Phone ile çalışan cihazlara eskiye nazaran daha fazla ilgi gösteriyor.

Android‘in pazardaki hızının yavaşlaması aslında bize farklı bir bilgi daha sunuyor. Bu bilgiye bakarak Windows Phone‘lu cihazların pazardaki dağılımının arttığını söyleyebiliyoruz. Yakın zaman içerisinde Windows‘lu cihazların pazardaki payı büyüdükçe Android‘in birincilik koltuğu da sallanmaya başlayabilir.